4G DÖNEMİ BAŞLIYOR, YENİ OPERATÖR GELİYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 4G Toplantısı’nda konuştu. Elvan, dördüncü bir operatörün sektöre gireceğini açıkladı.

 

Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan 4G sürecinin başlatılmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Elvan Burada dördüncü operatörün geleceğin belirtti.

Elvan, “4. operatör sadece 2600 frekans bandı için olabilecek ve diğer operatör yükümlülükleri olmayacak” diye konuştu. Elvan, “4. operatör sadece 2600 frekans bandı için olabilecek ve diğer operatör yükümlülükleri olmayacak” dedi.

Bakan Elvn 4G sisteminin Mayıs ayında ihalesinin yapılacağını ve 2015 sonuna kadar hizmetin kullanıma açılacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan 4G ihalesi ile ilgili belirlenen model ve yol haritasının açıklandığı toplantıda şunları söyledi:

– 4G ihalesinde 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 megahertzden toplam 390 megahertzi ihale edeceğiz

– Her bant için ayrı ayrı ihaleye çıkılacak

– 4G yetkilendirme ihalesini Mayıs ayında tamamlayıp yıl sonunda hizmeti vatandaşlara sunacağız

– 4G ihalesinde yeni bir işletmeciye de yer açacağız

– 4. Operatör sadece 2600 Mhz frekans bandı için olabilecek ve diğer operatör yükümlülükleri olmayacak

– Güçlü rekabet ortamı için tüm işletmecilerin bant genişliklerinin azami ölçüde dengelenmesini istiyoruz

– Nüfusu 10,000 altında olan yerlerde ortak altyapı istiyoruz

– 800 megahertz frekans bandındaki bazı TV yayınlarını 700 megahertze çekeceğiz, böylece 800 bandımız 4G’ye uygun hale gelecek

– 800 megahertzde üç operatör arasında eşit paylaşım söz konusu olacak

– 900 ve 1800 frekanslarını kullanan operatörlerimizin mevcut durumlarını dikkate aldık; bunlar için caps’ler (üst sınır) koyduk

– Belli oranlarda yerlilik şartı getiriyoruz

– Ar-ge yatırımı zorunluluğu getiriyoruz, şu anda 500 kişi olan zorunluluk 750’ye çıkarılacak

– Frekans kullanım ücretlerini aşağı çekici bir mekanizma oluşturmak istiyoruz

– İhale bedeli Avrupa ülkelerindeki 4G ihale sürecinde gerçekleşen fiyatlar, mobil işletme geliri, toplam yatırım, abone başı gelir, abone başına aylık ortalama görüşme süresi gibi parametreleri gözönüne alarak belirlenecek.

4G HAYATIMIZDA NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

Bakan Elvan’ın paylaştığı bilgilere göre 4G hizmeti 2015 yılı sonuna kadar tüketicinin hizmetine sunulacak.

– Kullanıcılara uygun fiyatlarla sunulacak olan 4G kapsama alanı sorunu başta olmak üzere pek çok sorunu çözüme kavuşturulacak.

– 4G, tüm il ve ilçe merkezleri dahil olmak üzere, otoyollar, karayolları ve hızlı tren hatlarını kapsayacak.

– 3G’ye göre 10 kattan daha hızlı bir veri akışına sahip olacak 4G’nin ihale süreci başladı.

– 4G teknolojisi kusursuz bağlantısı ile “yüksek hızda haberleşme” kavramını ‘anında haberleşme’ kavramıyla değiştirmesi hedefleniyor.

– 4G’nin yüksek hızlı ve kusursuz bağlantı kalitesi sayesinde Mobil Sağlık, Akıllı Ev, Akıllı Kent ve M2M uygulamalarının kullanımı da kolaylaşacak.

– Hızlanan veri trafiği ve kusursuz bağlantı olanağı sağlayan 4G ile başta mobil uygulamalar olmak üzere e-devlet gibi kamu hizmetlerinin kullanımı kolaylaşacak.

– 4G, 2014 yılında bir öncesi yıla göre yüzde 123’den fazla artan mobil internet kullanımı ile beraber ortaya çıkan yüksek veri talebine doğrudan çözüm üretecek.

ABONE SAYILARI ARTTI

– Mobil abone sayısı 2003 yılında 28 milyon civarındayken, 2014 yılı sonuda 72 milyona yükseldi.

– Geniş bant abone sayısı 2003 yılında 20 bin kişiyen 2015 yılında 42.3 milyon kişiyi geçti.

– 2003 yılında ‘sıfır’ olan fiber internet abone sayısı 2010 yılında 150 bine, 2014 yılı sonunda ise 1.5 milyon kişiye ulaştı.

– 2010- 2014 yılları arasında mobil internet trafiği 26 kattan fazla arttı.

BAZ İSTASYONLARINDAN TELEVİZYON İZLEYECEĞİZ

Elvan, 4G teknolojinin devreye girmesi sonrası internet yayıncılığı için hosting ücretlerinde de düzenleme yapılacağını söyledi.

4G teknolojisiyle birlikte IP tabanlı bir sistemin de başlayacağını söyleyen Elvan, “Artık baz istasyonları aracılığıyla televizyon izleyeceğiz” dedi.

Elvan şöyle konuştu:

“Bugüne kadar yaklaşımımız vatandaşlarımıza yansıyan fiyatlar konusunda hassasiyet göstermek oldu. Son 2-3 yıldaki trende bakacak olursanız fiyatlar aşağı iniyor. 4G’nin ekstra bir mailyeti olacak. Ancak mümkün olduğu ölçüde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap verecek kalitede hizmet sağlarken, olabildiğinde ucuz fiyatlar hedefliyoruz.

Artık 4G ile birlikte IP tabanlı bir sisteme geçiyoruz. İnternet protokolü vasıtasıyla bu sistemler büyüyecek. Bizler baz istasyonlarını kullanacak televizyon izleyecek konuma geleceğiz. Biz fiyatlar konusunda gerekli desteği vereceğiz.

TAM REKABET

Bizim hedefimiz güçlü bir rekabet ortamı yaratmak. Numara taşınabilirliğinde 77 milyon kişi bu hizmeti kullandı. 3-4 yıl öncesine dönün herkesin 3-4 telefonu vardı. Hatta ikili ve 3’lü SIM kartlı telefonlar geliştirilmişti. Bugün bunları konuşuyor muyuz? Hayır. Dünyada bu alanda en rekabetçi ülkeler den biriyiz. Biz Avrupa’dan da çok iyiyiz. Tam rekabet ortamında çalışmalar yürütülüyor.

Bunları da ilginizi çekebilir