DAB Nedir?

DAB (Digital Audio Broadcasting)
DAB Nedir?
DAB (Digital Audio Broadcasting), dijital ses yayını anlamına gelir. Vericilerden oluşan bir ağ kullanarak dijital radyo yayını yapmanın bir yoludur. Dinleyiciye daha fazla seçenek sunar, tıslama ve hışırtıyı azaltır ve aynı zamanda kayarak geçen bilgi metni sunar (RDS – Radio Data System). Türkiye’de DAB (ve ya T-DAB), RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) tanımlaması ile ‘Sayısal Radyo Yayıncılığı’ olarak da bilinir.

Daha fazla seçenek
DAB’nin işleyiş şekli sayesinde, yayıncılar eskisinden çok daha fazla radyo istasyonu yayınlayabiliyorlar. Dijital bir radyo ile İngiltere’deki büyük şehirlerin çoğunda 30-50 arası radyo istasyonu dinlenebiliyor. Bu analog yayın yapan radyoların en az 2 katı kadar istasyon demektir. Dijital radyo, spektrumu daha etkili bir şekilde kullandığından, aynı frekansta daha fazla kanalın yayın yapması mümkün olmaktadır. Bu da yayıncıların daha fazla istasyon yayınlamasına imkan verir.

Daha az parazit
DAB yayın, analog yayında alışkın olduğumuz tıs, hışırtı ve sesin gidip gelmesini gibi problemleri elimine eder. Dijital bir yayında bir istasyonu ya alırsınız ya da alamazsınız.

Kullanım kolaylığı
Sadece bir tuşa dokunuşla dijital bir radyo istasyonuna bağlanabilirsiniz. Bir kanalı daha iyi alabilmek için ince ayar yapmaya gerek yoktur. Bir DAB radyosunda, dinleyici bütün yayın yapan kanalları, kaydırılabilen alfabetik bir liste olarak görüntüleyebilir ve ‘select’ (seç) düğmesine basarak hemen dinlemeye başlayabilir.

ROBERTS’ı çevre dostu yapan nedir?
Çevreye zarar vermemek ve müşterilerimize tasarruf sağlamak amacı ile ürünlerimizin enerji verimini arttırmak için sürekli çalışmaktayız. Ekolojik ürün yelpazemiz, birinci sınıf kalitede azaltılmış enerji kullanımı sağlar ve piyasadaki diğer DAB radyolarına kıyasla 6 kat daha fazla enerji tasarrufu yapar. Genellikle, ekolojik radyolarımız, 10 enerji tasarruflu ampulden daha az enerji harcar. Roberts’ın buluşu olan ‘solarDAB’ dünyanın en tasarruflu dijital radyosudur.

Eco logosu ne demek?
Bütün ROBERTS ekolojik ürünlerimizin kutusu üzerinde bu logoyu görebilirisiniz. Bu logo ekolojik performansın minimum standardına uygun olduğu anlamına gelir. Bunu aşağıdaki teknolojileri kullanarak yapar:
• Açma/kapama modu güç kaynağı – bu teknoloji işlerken harcanan enerjiyi azaltır ve standby özelliği ile çalışmıyorken de enerji tasarrufu sağlar
• Uzatılmış pil ömrü – Bazı modellerin bir set pille 150 saate kadar durmadan çalışabilir
• Güneş enerjisi – radyonuz bedava güneş enerjisi kullanarak da çalışabiliyor
• İçine yerleştirilmiş pil şarjı – pek çok modelde şarj edilebilir pilleri şarj etme mekanizması radyonun içinde yer almaktadır.
________________________________________

DAB / Karasal Radyo Yayını hakkında daha detaylı bilgi almak için RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) web sayfasında bulunan aşağıdaki linki incelemenizi öneririz:

http://www.rtuk.org.tr/sayfalar/IcerikGoster.aspx…

Bunları da ilginizi çekebilir

DAB Nedir?” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.