Mehmet Ali Akarca: Londra’ya kafa tutup Türkiye’yi veri merkezi üssü yapacağız

Türk Telekom Kurumsal İş Birimi CEO’su Akarca “Kafkaslar’dan Ortadoğu’ya olan veriyi Türkiye’de toplayacağız. Frankfurt, Londra ve Amsterdam’a kafa tutacağız. Türkiye’yi veri merkezi üssü haline getirmek istiyoruz” dedi.

TÜRK Telekom Grubu Kurumsal İş Birimi Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Ali Akarca, Türkiye’nin sınırlarını aşan bir noktaya gelmek istediklerini belirterek, “Türkiye’yi veri merkezi üssü haline getirmek istiyoruz” dedi. Akarca, Türk Telekom Grubu tarafından düzenlenen ‘İşinin Liderleri Zirvesi’nin açılış konuşmasında, Türkiye’nin sınırlarını aşan bir noktaya gelmek istediklerini vurgulayarak “Türkiye’de internet trafiğinin yüzde 80’inden fazlası Türk Telekom altyapısı üzerinden gerçekleşiyor. Akla gelebilecek pek çok alanda çözümler sunuyoruz. Türkiye’nin sınırlarını aşan bir noktaya gelmek istiyoruz” diye konuştu. Türk Telekom Grubu olarak 20 ülkede 40 bin kilometre fiber kabloyla hizmet verdiklerini ve üç kıtada 18 ülkeyi deniz altında birbirine bağladıklarını bildiren Akarca “Bunu her geçen gün artırmayı planlıyoruz. Türkiye’de 206 bin kilometrelik fiber altyapısı kurduk. Şehirlerimizi akıllandırıyoruz. Akıllı şehirler uygulamalarındaki yazılımları da Türk mühendisler yapıyor. Bu ülkenin katma değer ortaya koyması açısından çok önemli” dedi. Akarca, Türkiye’yi veri merkezi üssü haline getirmek istediklerinin altını çizerek, “Türkiye’nin verisini zaten Türkiye’de tutuyoruz. Kafkaslar’dan Ortadoğu’ya olan veriyi Türkiye’de toplayacağız. Bu alanda Sofya, Dubai rakibimiz. Üç sene içinde onları geçeceğiz, Frankfurt, Londra ve Amsterdam’a kafa tutacağız” dedi.

HER ALANDA ÇÖZÜM

Her ölçekteki işletme için farklı ve uygun bulut çözümleri sunacaklarını ifade eden Mehmet Ali Akarca, şunları kaydetti: “Nasıl elektriği kendiniz üretmiyorsanız, servis odalarında da şirket verinizi depolamayacaksınız. Son 10 yılda 20 milyar TL yatırım yaptık. İki veri merkezi var. Bu sayıyı daha da artıracağız. Hedefimiz değer katacak bir yapıya geçmek. Her alanda çözüm sunmak istiyoruz. Bu ülkeden kazandığımızı bu ülkeye yatırmaya çalışıyoruz. Daha da iyi olmak için daha çok çalışacağız.”

 

Bunları da ilginizi çekebilir