Türk Telekom ve Amazon Güçlerini Birleştiriyor

Dünyanın en önemli perakendecilerinden biri olan Amazon ve Türkiye’nin telekom sektöründeki dev ismi Türk Telekom önemli bir işbirliğine imza atıyor. İşte detaylar.

Türkiye’nin telekom sektöründeki dev ismi Türk Telekom, dünyanın önde gelen servis sağlayıcılarından biri olan Amazon’la işbirliğine gitme kararı aldı.

İamazon türk telekomlk adım Türk Telekom'dan!

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Telekom Grubu Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Karaca, Amazon Web Services’in hali hazırda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Orta Doğu ve Kafkaslar’da veri merkezinin bulunmadığını, bu yüzden Türkiye’deki şirketlerin verilerinin İrlanda’da bulunan büyük veri merkezine tutulacağını belirtti.

Yurt dışına açılmak isteyen şirketler için Amazon alt yapısının önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Karaca, “Türkiye’ye firmalar adım adım geliyorlar. Kimse gelip birden tam anlamıyla ülkemizde hizmet vermeye başlamıyor. Bizde bu anlamda Amazon’la önemli bir ilk adım attığımıza inanıyoruz.” dedi.

Akarca sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizi bölgesinde bir veri merkezi üssü olarak konumlamak için teknoloji yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’deki işletmelerimizin global  alanda rekabet edecek düzeye ulaşması için en ileri teknoloji hizmetlerine sahip olmalarının gerektiğine inanıyoruz. Amazon Web Services ile yaptığımız bu çalışmayı bu kapsamda şirketlerimize rekabet avantajı sağlayacak bir iş birliği olarak değerlendiriyoruz”.

BuluTT Market portföyünü genişletiyor!

Amazon Web Services Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Teknoloji ve Çözüm Mimarisi Başkanı Attila Narin de şu açıklamalarda bulundu: “Amazon Web Services’i 2006 yılında hayata geçirdiğimizde, Türkiye’deki kullanıcılar bu hizmeti ilk kullananlar arasındaydı. Bugüne kadar Amazon Web Services’i kullanan her ölçekteki şirkette çok büyük yenilikler gördük.

BuluTT Market’le birlikte, çok daha fazla Türk şirketinin bulut teknolojisini kullanarak işlerini büyütmek ve başarılı olmak için gerekli olan güvenlik, ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik hizmetlerini uygulayabileceklerini düşünüyoruz”.

Türk Telekom Grubu’nun Amazon Web Services altyapısı üzerinden sunduğu sanal sunucu hizmeti, BuluTT Market üzerinden, işletmelere fatura ile ödeme yapma imkanı tanıyor.

 

Bunları da ilginizi çekebilir