Wimax Nedir?

Kablosuz ağ teknolojisi WİMAX WiMAX kelimesi "Worldwide Interoperability for Microwave Access" kısaltılmışıdır.

WİMAX ( Yeni ve Çok Hızlı Kablosuz Ağ Teknolojisi ) Hakkında Bilgi vereceğiz.

WiMAX nedir? WiMAX kelimesi "Worldwide Interoperability for Microwave Access”kısaltılmışıdır ve IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) 802.16 standartı ile eşanlamlıdır.

IEEE’nin geliştirdiği standartlarından 802 serisinin 16 nolu kolu. Bu teknoloji bölgesel genişbant internet için öngörülmüştür. WiMAX teknolojisinin şuan için internet erişimi sağlanamayan bölgelerde kullanılması anlamlı olur.

WiMAX’ın avantajları WiMAX’ı bu kadar sevdiren özellikleri çok geniş bir menzile ve yüksek veri aktarım hızına sahip olması. WiMAX teknolojisi sayesinde 50km’ye yakın bir alan içersinde 75 Mbit/s hızında kablosuz internet dağıtabilirsiniz.

Bunu sağlayabilmek için LoS (Line of Sight), yani görüş hattı olması gerekiyor. WiMAX ile WLAN arasındaki farklar WiMAX ile WLAN’ın birçok ortak yanları var. Her iki teknoloji sayesinde veri aktarımı sağlanabilinir. WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) daha geniş menzile sahip olduğu için daha çok bölgeleri kapsıyor.

WLAN (Wireless Local Area Network) yani kablosuz yerel ağ daha çok ufak ve kişisel kullanımlar içindir. WLAN yani Kablosuz yerel ağ örneğin işyerini kablosuz internet erişimi ile donatabilirsiniz ve 30m ile 300m arası menzile ulaşabilirsiniz.

Açık alanda 10km’ye kadar ulaşmak mümkündür ama pratikte bunu başarmak pekte o kadar kolay değildir. Oysa WiMAX 50km menzili ve yüksek veri aktarma hızı ile WLAN teknolojisinin çok daha önündedir. Ama şu anda WiMAX teknolojisi ile örneğin 30km uzaktaki bir son kullanıcı cihazı ile bağlanıp yüksek veri hızı eldetmek şimdilik imkansız görünüyor.

WiMAX’ın geleceği WiMAX ileriki yıllarda en çok kablosuz internet erişimi için kullanılacak olan standart olacağı tahmin ediliyor. İncelemeler de diğer sistemleri solladığı apaçık görülmektedir.

kaynak:chip.com.tr

Bunları da ilginizi çekebilir