3 yılda 10 Milyar TL (Türk Telekom – CEO Rami ASLAN)

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın operatörlerin fiber altyapı stratejilerini kastederek “Küçük hesapları bırakalım” mesajından sonra Türk Telekom’dan ilk hamle geldi. Şirketin CEO’su Rami Aslan, “Bakanımızın vizyonu doğrultusunda önümüzdeki 3 yılda 10 milyar TL’lik yatırım kararı aldık” dedi.

TELEKOMÜNİKASYON sektöründe 4.5G öncesi tartışmalar alevlendi. Bu hafta başında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın fiber altyapı ile ilgili olarak, “Gecikmeden hemen fiber seferberliği başlatmamız lazım. Küçük hesapları bırakalım” sözlerinden sonra ilk yatırım hamlesi Türk Telekom’dan geldi. 2015 değerlendirme toplantısında konuşan Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, son 10 yılda 20 milyar TL yatırımla sektörün yüzde 52’si kadar yatırım yaptıklarını hatırlatarak, “Bakanımızın vizyonu doğrultusunda önümüzdeki 3 yılda 10 milyar TL’lik yatırım kararı aldık. Yatırımı durdurmak Türkiye için çok hatalı bir karar olur. Küçük düşünüp bunun üzerinden hesap yapmak da çok yanlış olur” dedi.

‘BİZİ TAKİP ETSİNLER’

Türkiye’deki hanelerin 98’sine internet erişimi olduğunu ifade eden Aslan, “Türkiye’deki hanelerin yüzde 66’sının 24 mbps’lik hızlı ve yüzde 42’sinin ise 70 mbps’lik ultra hızlı internete erişimi var. Küçük hesaplar meselesine gelince şunu anlamak çok önemli. Bu yatırımı kim yaptı? Türkiye’nin en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en batısına kadar kim yatırım yaptı? Türk Telekom bu bölgelerdeki tüm şehirlere yatırım yaptı. Rakiplerimiz de keşke bu alanlara yatırım yapsaydı. Keşke sadece İzmir ve İstanbul’a yatırım yapmasalardı. Keşke Mardin, Ağrı, Karaman ve Ercincan’a yatırım yapsalardı. Bu yatırımlarla faydayı tüketiciler sağlayacak. ‘Fiber yetersizdir’ diyen operatörden birinin 35 bin kilometre fiberi var. Diğer operatörün hiç fiber yatırımı yok. Türkiye’ye yaptığımız yatırımları tekrarlamalarını çok istiyorum. Küçük düşünmek ve yatırım yapmayıp daha ucuza fiberi nasıl kullanırız demenin hiçbir faydası yok. Bizim rakamlarımız ortada. Rakiplerimiz bizi takip etsinler” diye konuştu.

1.5 YIL ÖNCE NEREDEYDİLER

Fiber gibi iletişim için bakır kablo altyapısına da yatırım yaptıklarını aktaran Aslan, şöyle konuştu: “Fiber altyapımız rakiplerimize açık durumda. Operatörler kendi altyapılarını kurabilirler veya bizim altyapımızı toptan olarak kiralayabilirler. Bu düzenlemelerle belirlenen ve paylaşıma açık bir konu. Belli izinlerin alması ve yatırımı yapması gerekiyor. Bugün 4.5G’nin gelecek olması sürpriz değil. 1.5 yıl önce konuşulmaya başlandı. 1.5 yıl öncesine bakarak diğer operatörlerin ne kadar izin aldıklarına ve ne kadarını gerçekleştirdiklerine bakalım. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) istatistiklerine göre rakiplerimiz son 1.5 yılda 4 bin kilometrelik fiber döşedi. Türk Telekom tek başında 6 katını yaptı.” Ayrıca mobilde abone sayısını 932 bin attırarak 17.3 milyon kullanıcıya ve televizyon platformu Tivibu’da ise 384 bin ev tipi aboneye ulaştıklarını açıklayan Aslan, “Yapacağımız bu yatırım Türkiye’nin geleceğine ne kadar inandığımızın göstergesi. Sektördeki tüm paydaşlarımızı yatırım yapmaya davet ediyoruz. Fiberi sadece dijitalleşmenin anahtarı değil, istihdamda da önemli. Fiber altyapımızın işletilmesinde 11 bin kişi istihdam ediyoruz. Rakam, yarattığı ekosistem ve tedarikçilerle 19 bine ulaşıyor” dedi.

Fiber paylaşımına şartlı onay verdi

1 Nisan’da kullanıcılara sunulacak 4.5G’nin en önemli parçalarından fiber altyapı paylaşımı konusunda Turkcell ve Vodafone’un “Ortak şirket kuralım” çağrısına Türk Telekom’dan ilk kez yanıt geldi. 81 ilde fiber yatırımları olduğunu hatırlatan Aslan, “Kırsal alan, otoyol gibi yatırım açısından kabul edilebilir alanlarda hem mobilde hem de sabitte işbirliğine hazırız. Diğer operatörleri bizle gelip güçlerini birleştirmeye davet ediyoruz” dedi. Diğer operatörlerle yapılacak işbirliğinde rekabetin olduğu bölgelerin hariç tutulması gerektiğini vurgulayan Aslan, “Rakiplerimizin söylediği şekilde bir işbirliği tekelleşme tehlikesi yaratır. Bunun ülke menfaatine uygun olmadığını düşünüyoruz. İşbirliği için toplantılar gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki hafta da toplantı yapacağız. Avea için zamanında kolaya kaçmadan kendi yatırımımızı yaptık. 5 yılda pazar payını yüzde 5’in biraz altında arttırdı. Rakiplerinin çok üzerinde yatırım yaparak bu seviye geldi. Rakiplerimiz bizim yatırım miktarımızın çok azını bile yapmış olsalardı bunları konuşmazdık” diye konuştu.

Gelirde hedefi 15 milyar TL’yi geçmek

TÜRK Telekom, 2015 yılına ait mali tablolarını ve bu yılki hedeflerini açıkladı. Paylaşılan bilgilere göre toplamda 37.4 milyonluk müşteri portföyüne ulaşan şirketin 2015’teki satış gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 7 artarak 14.5 milyon TL’ye yükseldi. Tarihinin en büyük organik büyümesine imza attıklarını belirten Aslan, “Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) geçtiğimiz yıl yüzde 6’lık büyüme ile 5.3 milyar TL’ye ulaştı. Yatırımlarımız ise 2.9 milyar TL oldu” dedi. 2016 hedeflerine değinen Aslan şu bilgileri paylaştı: “Yıllık toplam gelirimizi yüzde 7 ile 9 arasında büyüme ile 15.8 milyar TL’ye ulaştırmayı hedefliyoruz. Organik büyümede sektör lideri olmaya devam edeceğiz. FAVÖK’te hedefimiz yüzde 7’lik artış ile 5.7 milyar TL. Yatırımlarda yüzde 9’luk artış ile 3.2 milyar liraya çıkarmak istiyoruz. 2015 yılında rekor kıran bu rakamı daha da yukarı çekeceğiz. Bu rakam gelirlerimizin yüzde 21’ine denk geliyor.”

kaynak: Hurriyet.com.tr
 

Bunları da ilginizi çekebilir