Türk Telekom, ‘tek çatıdan’ hizmet dönemini başlatıyor

Türk Telekom’un yeni CEO’su Rami Aslan Londra’da açıkladı: “Müşterilerimize tüm şirketlerimizin hizmetlerini tek noktadan sunacağız. Bu dönemde en önemli odağımız, hız ve verimlilik olacak…”

Chelsea – Galatasaray maçı öncesinde gazetelerin ekonomi müdürleriyle Londra’da bir araya gelen Türk Telekom’un çiçeği burnunda CEO’su Rami Aslan grup olarak yeni bir sürece girdiklerini söyledi. Grup şirketlerinin, yeni dönemde bütünleşme stratejisiyle hareket edeceğinin altını çizen Aslan hedefin sunulan hizmet ve servisleri tek noktadan sağlamak olduğunu söyledi. 

İLK ADIM GRUP CEO VE CEO BİRLEŞMESİ

Aslan, “Tam entegre bir şirket olmak ve müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek amacıyla özelleştirmeden itibaren çeşitli adımlar attık. Bugün grup şirketlerimizdeki sinerjiyi en verimli şekilde kullanabileceğimiz bir noktadayız. Entegrasyon anlamında ilk adımı Grup CEO ve CEO rollerini birleştirerek hayata geçirdik. Bu ilk adıma yönetimde entegrasyon süreci diyebiliriz. Bu süreci takiben fonksiyonlarda entegrasyon ve ürün-hizmetlerde entegrasyon sürecine giriyoruz. Bu süreç kendisini ilk olarak Türk Telekom, Avea ve TTNET ürünlerini aynı mağazada sunacağımız bir proje olacak” dedi.

MAYISTA 13 NOKTADA YÜRÜTÜLECEK

Rami Aslan’dan dinlediklerimize göre pilot proje mayısta başlayacak. İlk aşamada 13 noktada yürütülecek. Türk Telekom Grubu şirketlerinin (Türk Telekom, Avea ve TTNET) mağazalarına gelen müşteriler, aynı alanda farklı farklı taleplerin hepsine cevap alabilecek.

İÇERİK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ; DİGİTÜRK’LE İLGİLİYİZ

Türk Telekom, geçen yılın temmuz ayında, Digiturk’ün yüzde 53 hissesini satın almak için 530 milyon dolar bağlayıcı olmayan teklif vermişti. Rami Aslan’a bu teklifi hatırlattığımızda şunları söyledi: İçerik bizim için önemli. Digiturk en iyi içerik sağlayan platformlardan biri. Adil fiyatı verdiğimizi düşünüyorum. İhaleye katılır mıyız? Erken bir soru, ihale şartlarına bakmamız lazım” dedi.

SATIN ALMALARDA STRATEJİK DAVRANIYORUZ

Grubun yeni satın alma planlarıyla ilgili de konuşan CEO Rami Aslan “Türk Telekom olarak servislerimizi tamamlayıcı şirketleri satın almayı tercih ediyoruz. Türkiye ile sinerji olabilecek fırsatlara bakıyoruz. Ek büyüme alanı varsa satın alma yapmak istiyoruz. Şu aşamada Türkiye’nin altyapısına yatırım yapmak bizim için daha önemli” diye konuştu.

1.3 MİLYON YENİ ABONE KAZANIMI

Rami Aslan’ın verdiği rakamlara göre grup olarak 2013 yılı gelirleri ve müşteri sayısı başarılı biçimde arttı. Örneğin geçen yılın toplamında müşteri sayısı mobilde 1 milyonun üzerinde arttı. Geniş bantta abone sayısındaki artış ise 300 bin olarak gerçekleşti. Konsolide bazda gelirlerin toplamı ise 13,2 milyar lirayı buldu.

9 YILDA 15 MİLYAR LİRALIK YENİ YATIRIM

Sadece Türkiye’nin değil bölgenin de en önemli teknoloji şirketlerinden birine dönrüştüklerini vurgulayan Aslan, “2005’te Türk Telekom’la birlikte Avea’nın sadece yüzde 40’ına sahip bir şirketten, bugün itibarıyla Türk Telekom’la birlikte Avea’nın yüzde 90’ına, TTNET, Argela, Innova, Sebit, AssisTT gibi şirketlerin yüzde 100’üne sahip bir teknoloji liderine dönüştük. Daha fazla büyüme sağlamak amacıyla 15 Milyar TL’lik yatırım yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

182 BİN KM FİBERE ULAŞTI

Türkiye’nin 81 ilini fiber optik ağlarla ördüklerini ifade eden Rami Aslan, bugüne kadar 182 bin kilometre fiber kablo döşedikleri bilgisini paylaştı. Yıl sonu itibarıyla 624 bin abone ile fiber optik pazarında liderliği yakaladıklarını kaydeden Aslan, “Genişbantta daha gidilecek çok yol var. Biz de en iyi fiber altyapıya sahip olmak için daha fazla yatırım yaparak hız ve kapasitede lider olmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Bunları da ilginizi çekebilir