Manas Üniversitesi Rektörü Genel Merkezimizde

Yıllarca ülkemiz Üniversitelerinde görev yaptıktan sonra Kırgızistan Türk Manas Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Sayın Prof. Dr. Sabahattin BALCI’yı Derneğimiz Genel Merkezini ziyaret etti.

Ülkemizdeki Tekniker mesleki kitlesinin, özelliklede Türk Telekom Teknikerlerinin yakından tanıdığı, Türkiye’de Meslek Yüksek Okullarının yapılandırılması, Teknikerlerin kimliğinin tanınması, etkinleştirilmesi ve sanayi ile tanıştırılarak istihdamın ana unsuru haline getirilmesi konularında ciddi etkin ve bilimsel çalışmalar yapmış bir hocamız olan Prof. Dr. Sabahattin BALCI’yı Türk Telekom Teknikerleri olarak konuk etmenin mutluluğu ve onurunu yaşadık.

Günümüzün etkin eğitim sistemlerinden olan ve her eğitim alanında büyük bir hızla yayılan e-eğitimin; altyapı hizmetini sunmaya başlayan Şirketimiz, bu hizmeti Derneğimizin yakın temasta olduğu Kırgızistan Türk Manas Üniversitesi ile Türk Telekom arasında, konu ile ilgili protokol imzalanarak, eğitim kurumlarına bu hizmetin verilmesi ile ilgili Türkiye’de ve Orta Asya kurulu bulunan Türk Üniversitelerinde bir ilk olarak gerçekleşti.

Protokol imza töreninden sonra Derneğimiz Genel Merkezini ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Sabahattin BALCI’yı Genel Başkanımız İsmail ÖZKAR ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz karşıladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaret 2 saat sürdü.

Sayın Rektörümüz, ziyareti ile ilgili hitabında, Akademik yaşamının çok büyük bir bölümünü ayırmış olduğu Meslek Yüksek Okullarının,  mezunlarınca oluşturulan bir sivil toplum örgütünün Genel Merkezinde bulunmaktan dolayı duymuş olduğu mutluluğu ifade ederek;

“Akademik yaşamımda ciddi bir hedef kitle haline gelen Teknikerlerin Ülkemiz sanayisinde ve özellikle Teknoloji Üreten Türk Telekom’da İnsan Kaynağının ana unsuru ve ciddi bir saha gücü haline gelerek 6.000 sayısına ulaştığını gördüm. Şahsım için belirlemiş olduğum hedefin ne kadar doğru ve başarılı olduğumu göstermiştir.   Bu aşamaya gelirken belirlemiş olduğum hedefe ulaşmak ile ilgili stratejilerde Telekomünikasyon Teknikerleri Derneğinin vermiş olduğu destek, sonuca gitmemde büyük rol oynayarak hedefe ulaşmamı kolaylaştırmıştır. Yaklaşık 1997 yılından bu yana sürdürülen birliktelik 2008 yılında belirlediğimiz yeni hedeflerinde başarıya ulaşmasında en önemli irade olacaktır. Dernek Genel Başkanınız ve Yönetim Kurulu üyelerinizin Teknikerlerin Lisans eğitimlerini tamamlama ile ilgili 4 yıldır gösterdikleri irade,  iki defa Yüksek Öğretim Kurulu nezdinde ilgi görmüş olup, ilgili kurumca öne sürülen bazı hukuki ve teknik alt yapı eksikliği nedenleri ile kısmen kabul görmüştür. Benim üzerime düşen Türk Telekom Teknikerleri için bu gerekçeleri minimize edecek çalışmaları yapmaktır. Bugün Ülkemizin en değerli markası olan şirketiniz Türk Telekom ile uzaktan eğitim alt yapı protokolünü imzalayarak projemizde önümüze sürülen teknik alt yapı eksikliği konusunu aşmış bulunuyoruz. Manas Üniversitesi Rektörü olarak Derneğiniz ile birlikte 2008 yılında Türkiye’de farklı bir Üniversitede görevli iken hazırlayarak, Yüksek Öğretim Kuruluna sunulan çalışanların lisans eğitimlerini tamamlaması projesini günümüz oluşan şartlar doğrultusunda revize edilmesi ile ilgili çalışmalara hemen başlayacağımı  ifade etmek isterim. Tüm bu gelişmelerden dolayı, başta Türk Telekom Yetkilileri ve Derneğiniz Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerine şahsım, Üniversite Senatom ve Üniversite Yönetimim adına teşekkürlerimi sunar sağlık, mutluluk ve çalışma hayatınızda başarılar dilerim. 

Sözleri ile konuşmasını tamamlamıştır.

Derneğimiz Genel Başkanı İsmail ÖZKAR konuşmasında sayın Rektörün Genel Merkezimizi ziyaretinden dolayı duymuş olduğu memnuniyeti dile getirerek “Rektörümüzün Tekniker camiası için yapmış olduğu çalışmaların büyük bir bölümüne eşlik etme şansını yakaladım. Bu çalışmalar Tekniker mesleki kitlesinin çalışma hayatında arzu etmiş olduğu yeri ve değeri görmesi doğrultusunda, eğitimlerinin daha iyi ve daha günün şartlarına uygun gerçekleşmesi için çok büyük bir önem arz ediyordu. Bu birliktelikle oluşan projeler Ülkemizdeki Tekniker camiasını belirli bir seviyeye  getirirken, Derneğimizi de belirli bir noktaya getirmiştir. Telekomünikasyon Teknikerleri Derneği, bugün Ülkemiz şartlarında 1.500.000 Teknikeri temsil eden en büyük sivil toplum örgütleri arasında yer almasına sonucunu da beraberinde getirmiştir. Bu çalışmalardan kazanmış olduğumuz birikim ile Türkiye’de ilk defa e-eğitim ile ön lisans eğitiminin gerçekleştirilmesi gibi ciddi projelerde yer aldık, uygulanmasında etkin rol oynadık. Yine üyelerimizin Lisans Eğitimleri için Ahmet Yesevi Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi ile işbirliği yaparak “YÖK” Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı ve Teknik Eğitim Komisyonu Başkanı ve üyeleri ile yoğun bir görüşme trafiği yapılarak konu ülke gündemine getirilmiştir .Geldiğimiz noktada Teknikerler, Türkiye’nin en değerli markası olan ve teknoloji üreten Şirketimizin İnsan kaynakları ana unsurlarından biri haline gelerek saha gücü haline geldik. Türk Telekom’da 6.000’e yakın istihdam sayısına ulaşan Teknikerlerle Ülkemizde en fazla Tekniker istihdam eden kurum-Şirket haline gelmiştir. Buradan çalışma hayatında Tekniker gerçeğini kabul ederek büyük bir istihdam sağlayan Şirketimiz Yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum. İnanıyorum ki meslektaşlarımda kendilerine sunulan bu imkanı yerinde kullanarak bundan sonra oluşabilecek istihdamlarda genç meslektaşlarımızın önünü açacak başarılar gösterir. Telekomünikasyon Teknikerleri Derneği ana amacı olan sosyal sorumluluk projelerinin yanında yapmış olduğu eğitim projelerinin başarı ile sonuçlanabilmesi için gereken iradeyi her zaman göstermiş ve göstermeye devam edecektir. Geldiğimiz noktada şartların lehimize geliştiği düşünüyorum. Ülkemiz şartları dikkatle takip edilerek, doğru zamanda doğru talepler ile Teknikerlerin de önünü açabilecek bu çalışmayı sonlandırabilmek için olağan çaba sarf edileceğinden hiçbir Teknikerin şüphesi olmasın. Ülkemizde Teknikerler büyük bir mesleki kitle, Türk Telekom’da Teknikerler çok büyük bir aile ve şahsım olarak bu ailenin bir ferdi olmak beni yeterinden fazla gururlandırıyor. Bence bu gurur, Türk Telekom Teknikerinin oluşturmuş olduğu Dernekle, şu ana kadar yapılan tüm çalışmalarla, Türk Telekom’da çalışıyor olmakla, Sayın Rektörüm ve Hocamın söylediklerini görerek ve anlayarak gurur duymalıdır. Çünkü,  bahsettiklerim, söylenenler ve yapılanların tümünün başarısı Türk Telekom Teknikerlerine aittir.

Sözleriyle konuşmasını tamamlamıştır.

Projenin bir an önce tamamlanabilmesi için hazırlıklara başlanması ile ilgili iki kurum Yöneticisi Sn. Rektör ve Sn. Genel Başkanımız arasında Lisans eğitimi ile ilgili projeye ait çalışmanın tamamlanarak “YÖK” Yüksek Eğitim Kurumu Başkanlığına sunulması hususunda  mutabakat sağlanarak ziyaret tamamlanmıştır.

 

Saygılarımızla

Yönetim Kurulu

Kırgızistan Türk Manas Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sabahattin BALCI Telekomünikasyon Teknikerleri Derneği Genel Merkezini ziyaret etti.

Kırgızistan Türk Manas Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sabahattin BALCI Telekomünikasyon Teknikerleri Derneği Genel Merkezini ziyaret etti.

Kırgızistan Türk Manas Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sabahattin BALCI Telekomünikasyon Teknikerleri Derneği Genel Merkezini ziyaret etti.

Kırgızistan Türk Manas Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sabahattin BALCI Telekomünikasyon Teknikerleri Derneği Genel Merkezini ziyaret etti.

Bunları da ilginizi çekebilir