3 AKADEMİ BİRLEŞTİ LİDER YETİŞTİRECEK

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, eğitim faaliyetlerini Türk Telekom Akademi altında birleştirdiklerini belirterek, Akademi ile beraber liderliğe daha fazla odaklandıklarını söyledi.

Türk Telekom Grubu, entegrasyon sürecine eğitimi de ekledi. Yeni yapılanma sonrasında Türk Telekom, Avea ve TTNET’in çalışanlarına eğitim verdiği akademileri Türk Telekom Akademi adı altında birleştirildi.

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, bu projenin Türkiye’de en büyük entegre kurumsal akademilerden biri olacağını belirterek, birleşen akademide 34 bin çalışanlarına eğitim verileceğini söyledi. Türk Telekom Akademi’de pek çok alanda her düzeyde çalışanlarına eğitimler verdiklerini dile getiren Aslan, eğitim içeriğinde, yetenek, pazarlama, liderlik gibi derslerin bulunduğunu, StarTT adlı programla da üniversite öğrencilerini hedeflediklerini aktardı.

Yetenek yönetimi
Rami Aslan, şirketlerin başarısı ve gelişimi için odaklanması gereken en önemli konunun yetenek yönetimi ve liderlik olduğuna da işaret ederek, “Bu bakış açısıyla pek çok projeyi hayata geçirdik. Akademi ile beraber liderliğe daha fazla odaklandık. Sahip olduğumuz özel sesin, bir orkestra gibi daha güçlü bir etki yaratabilmesi için ‘Orkesttra’ adını verdiğimiz entegre bir yetenek yönetimi sistemi kurduk. Çalışanların gelişimine destek veriyoruz” dedi.

Türk Telekom Akademi’nin, çalışanlarını beceri ve sorumluluklarla donatmanın yanı sıra geleceğin liderlerini yetiştirmek gibi önemli bir misyonu olduğuna da değinen Aslan, şöyle konuştu: “Akademinin grubun uzun vadeli başarısının anahtarı olacağına inanıyorum. Türk Telekom Grubu çalışanları sadece kendi kurumlarına değil, sektöre de liderlik etmeye devam edecek. Bunun için kurum içindeki bilgi ve beceri seviyesinin yükselmesine çok önem veriyoruz. Bireysel liderlik becerilerinin geliştirilmesinin yanında bunu bir kültüre dönüştürmek ve tüm kademelere kadar yaymak da çok önemli. Değişimin liderlerini, değişimin yaratıcılarını ülkemize kazandırmaya kararlıyız.”

Değişime direnen firmaların iş hayatında kaybettiğini de dile getiren Aslan, Nokia ve BlackBerry örneklerini verdi.
Kişi başı 36 saat

Türk Telekom Grubu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Aydın ise, çalışmalarına ve grubun vizyonuna globalleşme, teknoloji ve dijitalleşme gibi trendler eşliğinde yön verdiklerini aktardı. Aydın, yılda çalışan başına yılda verdikleri eğitimin 36 saat olduğunu, bunu 36.7 saate çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Aydın, belli bir eğitim bütçeleri bulunduğunu ancak ihtiyaca göre bu bütçenin sınırsız olabildiğini de aktardı.

Akademinin şu anda dışarıya açılmadığını sadece kendi çalışanlarına yönelik olduğunu da dile getiren Bahattin Aydın, “İleride böyle bir şeyi düşünebiliriz ama şu anda sadece kendi içimizde faaliyet gösteriyoruz. Ama dışarıda üniversitelerle işbirliklerimiz oluyor. Yöneticilerimiz Boğaziçi Üniversitesi’nde ders veriyor. Başka üniversitelerle de işbirliklerimiz var” şeklinde konuştu.

‘Dalgayı yaratın gemiyi yürütün’

Ünlü CEO danışmanı, yazar ve konuşmacı Ram Charan da Türk Telekom Grubu’nun davetiyle ilk kez Türkiye’ye geldi. Ram Charan, Türk Telekom gibi şirketleri dönüştürmenin zorlu bir süreç olduğunu ve ancak grubun bu süreci başarıyla tamamladığını söyledi. Charan, “Bir şirket, çalışanlarına ne kadar önem verirse, diğer paydaşları nezdinde başarısını o ölçüde artırır” dedi.

Başarılı ve sürdürülebilir liderliğin bir sporcu gibi pratik yapmayı gerektirdiğini dile getiren Charan, “Gemiyi sürekli yürütebilmek için dalgayı yaratmak gerekir. Çalışanları geliştirirseniz geminiz batmaz ve sürekli ilerler. Lider direksiyon gibidir. Döndürdüğünde arabayı doğru yere götürür” diye konuştu.

 

Bunları da ilginizi çekebilir